No i stało się. To co przeszło wielkim echem po Adobe MAX 2009, stało się ogólnodostępne. Mamy dostęp do nowej wersji Flash Playera o numerze 10.1 oraz Adobe AIR 2.

Adobe Flash Player 10.1:

Dopóki nie możemy kompilować, wykorzystując wszystkie jego możliwości, pozostaje nam tylko (aż?) testowanie kompatybilności i cieszenie się dość znacznym wzrostem wydajności m.in. w odtwarzaniu video, wymaganej ilości pamięci itp. Na twitterze już po niedługim czasie od ogłoszenia można było znaleźć wpisy o dużym wzroście wydajności. Dziękujemy Adobe za to. Może duża ilość reklam na stronach już nie zarżnie procesora ;)

Co do własnych spostrzeżeń to Adobe postarało się o lepszy User Experience przy samym procesie instalacji Flash Playera. Włącza się installer, akceptujesz licencje, klikasz install i po chwili Flash Player jest już zainstalowany. Może pomoże to jeszcze szybciej zdobywać rynek z nową wersją :)

Flash Player 10.1 Installer

Adobe AIR 2:

Tutaj mamy więcej możliwości. Oprócz samego runtime otrzymujemy SDK, które pozwala nam naprawdę przetestować możliwości nowego AIRa. Na samym początku polecam przejrzeć co nowego jest w Adobe AIR 2 (po polsku opisywałem po krótce w jednym z poprzednich wpisów). Później należy zajrzeć do miejsca gdzie jest naprawdę wszystko. Od przykładowych aplikacji wykorzystujących nowe możliwości przez ich listę z opisem, dema po prezentacje o AIR 2.

Adobe AIR 2

Postaram się w najbliższym czasie stworzyć coś w nowym AIR. Oby czas pozwolił.

 

Stay tuned.

Michał

Reklamy